BilimDünyaGenelYaşam Tarzı
Trend

Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Korumalıyız?

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NEDİR?


Bağışıklık sistemi bir canlının hastalıklara karşı gösterdiği savunma mekanizmasıdır. Vücuttaki tümörlü hücreleri yok edebilen, vücudu zararlı ve toksin maddelerden koruyan çok karışık bir sistemdir. Vücut karışık bir sistem olduğu için bağışıklık sistemi vücuda giren herhangi bir yabancı maddeye karşı öncellikle bir araştırma ve tarama yapar daha sonrasında bunu hücrelerden ve dokulardan ayırır.


Bağışıklık Sistemi Organları Nelerdir?
Lenf Bezleri: Halk dilinde bilinen adıyla geniz eti, yutağın üst kısmında burun boşluklarının arka tarafında bulunur. Bakteri ve virüsleri yakalar onların sağladığı antikorları tutarlar.
Bademcik: Boğazda lenfositleri toplayan ve dışarıya doğru açılan bir açıklık olan ağızda ki engellemeleri oluşturan ilk yapıdır.
Timüs Bezi: Göğsün üst bölgesinde ve tiroit bezlerinin altında yer alır.
Karaciğer: İmmünolojik hücreleri bulundurur, immünolojik hücreler özellikle fetüs de bulunur.

Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Korumalıyız?
Bağışıklık sistemi aslında karışık bir yapı ama bir o kadar da korumak bizim elimizde şöyle bir baktığımız da geçmişten günümüze atalarımızın yaptıkları yâda halk dilinde kocakarı yöntemleri olarak bilinen yöntemler büyüklerimizin daha sağlıklı olduğu yönünde ki tezi doğrular niteliktedir.
İncelemek genellikle eskiler her şeyin doğalını ve gerçeğini tükettiği için vücutlarına giren yabancı madde oranı şimdiye oranla daha düşüktür. Eskiler yoğurtlarını, tarhanalarını, sarımsak ve soğanlarını kendiler en doğal şekilde üretir ve bunları bu şekilde tüketirlerdi. Peki, bu insanların tükettiği yiyecekler ve ürünler nelerdir. Bunları inceleyelim.

Ev Yoğurdu: İçerisinde barındırdığı zengin mineral ve vitaminler ile bizi korumada yararlı bakterileri en çok içeren üründür demek yanlış olmaz. Ev yoğurdu B grubu vitaminlerinin yanında A ve E vitaminlerini de içerir. Vücudumuzun direncini artırarak hastalanmamızı engelleyen bakterileri çoğaltıyor. Herkesin bildiği gibi kemiklerimize de ayrıca çok yararlı.
Ev Turşusu: İçeriğinde fazlaca lif bulunduran turşu aynı zamanda bağırsakta ki yararlı bakterileri de artırabilir. Bu sayede kabızlık ve hazımsızlık çeken insanlarda ki bu sorunu giderebilir.
Tarhana: İçerisinde bulundurduğu domates, kırmızıbiber, buğday unu ve çeşitli baharatlar ile tüketmekten hoşlandığımız bir diğer besin maddesi tarhanadır. Enfeksiyon hastalıklarına karşı iyileştirici bir etkisi bulunduğu söylenen Tarhana A,B ve C vitaminlerini de içinde bulundurur. Bunun yanı sıra eski bir masal kahramanı olan Keloğlan’ın da en sevdiği yiyecektir kendileri.

Daha Fazla Göster

Şahsi Fikir

Araştırdıkça Yazan , Yazdıkça Keyif Alan Biriyim. Mili Değerlere Saygılı Olmaya Gayret Gösteren Kişiliğe Sahibim..

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: