DünyaGenelYaşam Tarzı
Trend

Bitki Çayları Ve Faydaları

BİTKİ ÇAYLARI

Bitki çayları günümüz insanının belki de en çok tükettiği ürünlerden biridir. Özellikle yaşadığımız coğrafya da bitki türlerinin çokluğu bize yeni tatlar konusunda birçok seçenek sunuyor. Modern çağın bir dezavantajı olarak sürekli ilaç kullanmak zorunda olan insanlık geçmiş zamanlar da ilacını da çayını da sadece bitkisel özlü yapar ve bununla sağlık kazanırdı.
Günümüzde insanların doğal hayata geri dönme düşünceleri özellikle bitki çayları kullanımında artışa sebep olmuştur. Çünkü bitki çayları mide, göz, bağırsak ve insan psikolojisi gibi geniş bir yelpazesi olan medikal bir ürün görevi görüyor.

Bitki çayları Ve Faydaları

İnsanların bu çaylardan gördüğü etki, bu çayların yapım aşamasından başlıyor. Bu çayları ekebilmek, daha sonra bu çaylar bir şeyler elde edebilmek en başında insan psikolojisini etkiliyor. Peki, bu kadar etkili olan bitki çayları nelerdir? Bizim için nasıl bir sağlık sunuyor ve gerçekten bu kadar etkili midir?

Hangi Bitki Çayı Ne İşe Yarıyor?

Papatya:

Papatya Çayı

Aslında en bilinen özelliği yatıştırıcı ve rahatlatıcı olması, aynı zamanda grip ve nezle durumlarında destekleyici tıp unsuru olarak da kullanılıyor. Migren tedavisinde ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de bir etkendir.

Sarı Kantaron Çayı:

Sarı Kantaron Çayı

Sarı kantaron içerdiği maddeler dolayısıyla doğal ve etkili bir antidepresan olarak bilinir. Genellikle anksiyete ve depresyon rahatsızlığı bulunan kişilere en çok önerilen bitkilerden biridir. Bu bitki çayı stres yükünü azaltacak ve zihnini dinlendirecek bazı etken maddelere sahiptir. Bu maddelerden biri olan “Hiperisin” depresyon tedavisinde kullanılır.
Yasemin: Kalp krizi riskini azaltabilmesi ve diğer bitki çaylarında olduğu gibi bağışıklık sistemini destekleyici bir ürün olması kullanımını gerçekten arttıran bir bitkidir. Aynı zamanda rahatlatıcı ve stresi azaltıcı bir etkisi olduğu için aynı sarı kantaron da olduğu depresyon ve anksiyete rahatsızlığı olan kişilere önerilir. Güçlü bir antioksidandır ve kanser riskini en aza düşürme özelliğine sahip bir bitkidir.
Melisa:

Meslisa Çayı

Bu bitki de diğer bitkiler gibi doğal bir sakinleştirici, depresyon ve anksiyete önleyici unsurları içerisinde barındıran doğanın bize bir hediyesidir. Klinik araştırmalarda (Amerikan Gıda Ve İlaç Dairesi) ürettiği bazı melisa bazlı ilaçların Alzheimer hastalığının kontrolünde büyük bir fayda sağladığı görülmüştür.

Yeşil Çay:

Yeşil Çayı

Bu çay Hindistan ve özellikle Çin kültürünün ayrılmaz parçalarından biridir. Halk içinde en bilinen özelliği zayıflamaya yardımcı olması ve toksin atıcı özelliğe sahip olmasıdır. Tansiyona iyi geldiği ve aynı zamanda kötü kolesterol değerini düşürdüğü bilinir. Bunu bir antioksidan olan polifenoller ile yapıyor.

Zencefil Çayı:

Zencefil Çayı

İbs hastalığına sahip insanlarda yani Halk dilinde Huzursuz Bağırsak Sendromuna sahip insanlarda kullanıldığında rahatlatıcı bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda mide rahatsızlıklarına iyi gelen zencefil çayı, beyin sağlığını korumada da içerisinde barındırdığı antioksidanlar ile çok etkilidir. Herhangi bir alerji durumunda oluşan nefes darlığında da solunum yollarını açmada bir bardak zencefil çayı çok rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Adaçayı:

Ada Çayı

Hafızayı güçlendirir ve Alzheimer’i önler. Aynı zamanda çoğu bitkide olduğu gibi sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği vardır. Astım ve bronşit rahatsızlıklarında nefesi rahatlata bilme özelliğine sahiptir. Vücuttaki yabancı maddelerin atımında etken rol oynar. Sağlıklı yaşam listemizde Bağışıklık Sistemimimizi Nasıl Korumalıyız Adlı Makalemize Göz Atmayı Unutmayınız

Daha Fazla Göster

Şahsi Fikir

Araştırdıkça Yazan , Yazdıkça Keyif Alan Biriyim. Mili Değerlere Saygılı Olmaya Gayret Gösteren Kişiliğe Sahibim..

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: