BilimGenelTeknoloji

Geleceğe Yön Verebileceği Düşünülen 10 Robot

ROBOTLAR


Robot Nedir ?

Önceden Belirlenmis veya Programlanmış Verileri Reale Çevirebilen Elektronik Veya Mekatronik İşlevsel Cihazlardır. Bu Yazımızda Gelecege Yön Verebileceği Düşünülen 10 Robot’tan Bahsedeceğiz

10Festo Bionic Kangoroo

Alman Firması Olan Festo’nun Ürettiği Boinic Kangoroo 40 Cm Yukarı Ve 80 Cm İleriye Zıplayabilmekte Bir Kangurunun Anatomik Yapısını İnceleyip Aynı Şekilde Uygulayan Mühendisler , Harcanan Enerjiyi Geri Kazanma Konusunda’da Oldukça Başarılı Sonuçlar Almakta.

9. Festo Smart Bird

Smart bird Martılardan İlham  Alınarak Tasarlanmış, Kendi Başına Uçabilen Ve Konabilen Bir Uçan Robot. Sadece 450Grm Ağırlığında 1.96m Kanat Genişliğine Sahip.

8. Festo Emotion Butter Flies

Festo’nun Robot Kelebekleri Gerçeklerinden Tamamen Farksız.  Bu Robot Kelebek Sadece 32grm Ağırlığında. Ayri Bu Robot Kelebekler Havada İken Birbirine Değmeden Uçabiliyorlar.

7.MİT Cheetah

MIT’in Cheetah Diye İsimlendirdiği Robotu , Sebestce Koşu Yapabiliyor Ve Yüksek Engelleri Rahatlıkla Aşabiliyor. Yapilan Testlerde 45 Santimlik Engelleri Aştığı, Ve saate 50km Hıza Ulaştığı Görüldü.

6.Agility Robotics  Cassie

Agility Robotics Tarafından Üretilen , Arama ve Kurtarma Afet Ve Acil Durumlar Halinde Kullanılacak, Veya Alisveris Paketlerimizi Bizim İçin Kapımıza Kadar Taşıyabilecek. Askeri Alanda İse Üst Kısmına İstenilen Silah, Sensör Tarzi Mühimmatlarini Eklenebileceği Söyleniyor

5. Honda Asimo

Hepimizin Adını Duyduğu ASİMO Robotunun İlk Prototipi 1986 Yılında Ortaya Çıktı. İnsanlara Yardımcı Olması Amaci İle Üretilen ASİMO O Günden Beri Geliştirilmeye Devam Ediliyor.   


4. Boston Dynamics Spot

Google’nin Sahip Olduğu  Boston Dynamics , Firmasının Geliştirdiği  4 Ayaklı Robot, Her Türlü Arazide Yürüyebildiği Gibi Atilan Tekmelere Rağmen Denegesini Kaybetmiyor.Yapılış Amacının Zorlu Arazilerde Yük Taşımak Olduğu Belirtildi.

3. Boston Dynamics Spotmini

Spotmini Spot’daha Daha Küçük Ve Daha Hafif Olmasının Yanı Sıra, Üzerinde Bir Adet Kolada Sahip. Bu Kol Sayesinde İnsanların Farkli İhtiyaçlarını Giderebiliyorlar. 

2. Boston Dynamics Atlas

Atlas Karda Yürürken Bile Dengesini Ayni Bir İnsan Gibi Sağlayabilmesinin Yanında, Ağır Bir Koliyi Gayet Stabil Bir Şekilde Kaldırarak Masanın Üzerene Birakabilir . Atlasın Arkadan Aldığı Bir Sopa Darbesiyle Yere Düştükten Sonra Tekrar Ayağa Kalkması Yazımızın En Dikkat Çekici Kısmı Olduğunu Söyleyebiliriz. 

1. Boston Dynamics Hande

Handle. Gerçekten Sıradışı Bir Robot.Tekerlekleri Sayesinde Ani Hızlanma Ve Frenleme Yapabiliyor, Rahatca Merdivenleri Çıkıp İnebiliyor. Karli Ve Engebeli Arazide Seri Bir Şekilde Yol Alabiliyor. Hatta Kendi Etrafında Dönerek Artistik Hareketler Yapabiliyor. 120cm Yüksekliğinde Zıplayabilmeside Cabası

Facebook

İletisim

Gizlilik Politikası

Daha Fazla Göster

Şahsi Fikir

Araştırdıkça Yazan , Yazdıkça Keyif Alan Biriyim. Mili Değerlere Saygılı Olmaya Gayret Gösteren Kişiliğe Sahibim..

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: