BilimYaşam Tarzı
Trend

Hacamat Ve Faydaları Nelerdir ?

HACAMAT NEDİR?


Hacamat en basit haliyle vücuttan kan almanın belirli yöntemlerinden biridir. Genellikle dini ve ilkel bir yapısı olması sebebiyle fazla tercih edilmeyen hacamat son dönemde modern tıbbın da hacamat servisleri açmasıyla herkes tarafından bilinen bir yöntem olmuştur. Hacamat genel itibariyle tıkanık olan kılcal damarların açılması ve vücuttan kirli kanın atılması olarak tabir edilir.

Hacamatın Tarihi

Hacamat Ve Faydaları Nelerdir ?


Hacamat milattan önce 3000 yıllarına kadar dayanır. Bazı kaynaklarda MÖ önce 1000’li yıllarda Çin’de hacamat yapıldığı söylenir. Ve aynı zamanda tıbbın kurucu olarak bilinen Hipokrat bu yöntemi kullanmıştır. Dini yönüne bakmak gerekirse 500’lü yıllarda Peygamber Efendimiz bir hadisinde “Tedavi olduğunuz şeylerin en hayırlısı hacamattır” diyerek hacamatın önemini bir kez daha vurgulamıştır.
Aynı zamanda Napolyon, Osmanlı ve birçok Rus lider de hacamat yaptırmıştır. Hacamat eski tarihlerde hayvan boynuzlarıyla yapılırken günümüzde daha modern kupa ya da bardaklarla yapılmaktadır.


Hacamat Ne İşe Yarar?
Hacamat aslında deri altında hareketsiz kalan kanın alınmasıdır. Bu işlem sayesinde vücutta bulunan bazı ağır metaller, ödemler ve zararlı toksinler dışarıya atılır.

Hacamat Ve Faydaları Nelerdir ?


Hacamat Nasıl Yapılır?


Hacamat genellikle insanların korkuyla baktığı bir işlem olsa da aslında çok basit ve ağrısız bir işlemdir. Genellikle ilk hacamat tarama hacamatıdır ve sırta yapılır. Sırta yapılan bu tarama hacamatı 6-10 kupa arasında olur ve hiçbir zararı yoktur.
Hacamat yaptıracak kişi düz bir zemine uzanır daha sonra hacamat yapacak kişi (bunlara genellikle haccame denir.) hacamat yapacağı yerleri belirleyerek oralara kupaları koyar ve vakumlayarak kupanın içinde ki havayı çeker bu sayede vakumlanan kupanın içine deri çekilerek toplanır. Daha sonra bir süre bekledikten sonra kupalar kaldırılarak vakumlanan derinin üzerine jilet ya da başka bir kesici aletle küçük küçük çizikler atılır. Tekrar kupalar çizik atılan yere konulmak suretiyle vakumlanır ve çizik atılan yerden kirli kan çıkar.
Son olarak çıkan kirli kan haccame tarafından dikkatli bir şekilde alınarak çöpe atılır. Çizik atılan yerler sirke ve ya kantaron yağı ile ovularak yaraların temizlenmesi ve mikropların ölmesi amaçlanır. Bu riteül bittikten sonra hacamat olan kişi günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir.
Hacamatın Belirli Gün ve Tarihleri Var Mıdır?
Hacamat’ı dini bir ritüel olarak yapan insanlar hacamatın sonbahar ve ilkbahar aylarında yapılmasını söyler. Genellikle bilinen Hicri ayın 17,19 ve 21. Günlerinde hacamat yapılır. Hacamat günleri ise Pazartesi, Salı ve Perşembedir.
Hacamatın Sağlığa Faydaları

Hacamat Ve Faydaları Nelerdir ?


Damar tıkanıklıklarını giderir ve önler
Stresi azalttığı söylenir.
Migren vs. gibi hastalıklara iyi gelir.
Vücudun direnç kazanmasını sağlar
Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Hacamat Kimlere Yapılmaz?
Herhangi bir pıhtılaşma sorunu olanlara
Regl durumunda olan kadınlara
Kemoterapi görmekte olanlara
Hamilelere
Tansiyonu Düşük İnsanlara
Kalbinde sorun olanlara

Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Korumalıyız Adlı Makalemize Göz Atmayı Unutmayınız

Daha Fazla Göster

Şahsi Fikir

Araştırdıkça Yazan , Yazdıkça Keyif Alan Biriyim. Mili Değerlere Saygılı Olmaya Gayret Gösteren Kişiliğe Sahibim..

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: