Genel

NOTEPAD++ V7.5.2| Notepad Nedir ?| Notepad Özellikleri

NOTEPAD++ NEDİR?


Notepad++ açık kaynak kodlu bir metin editörüdür ve not defteri aracının gelişmiş halidir. Notepad++ web tasarımı ile uğraşan herkesin bilmesi gereken ana programlardan biridir. Notepad++ ile html, css, php gibi kodlama unsurlarının daha kolay ve daha basit bir şekilde kullanımını sağlar. Bu derleyicinin en önemli özelliklerinden biride bilgisayarda fazla yer kaplamaması ve sisteminizi yormamasıdır.
Notepad++ ile birden fazla sekme açarak aynı anda farklı sayfalar üzerinde çalışabilir ve yaptığınız sayfaları birbiriyle karşılaştırabilirsiniz. Notepad++ Türkçe dil desteğine sahip olduğu için yeni başlayanlar için en çok tercih edilen derleyicilerden birisidir.

NotePad++ Özellikleri Nelerdir?
Sözcük Kaydırma
Bu özelliğin önemli olmasının sebeplerinden biride sözcük kaydırma komutunu aktif hale getirmediğinizde yazdığınız kod bloğu sağa doğru gidebileceği sınırsız noktaya kadar gider. Bu yüzden Notepad++ çalıştırdığımızda ilk yaptığımız işlem Görünümden sözcük kaydır komutunu aktif hale getirmek olur.
UTF8 Durumu
Bazen kodları düzenlemek istediğimiz de başka bir derleyiciye aktaracağımız zaman Türkçe karakterle ilgili hatalar alabiliriz. Bunu düzeltmek için ise Kodlamaya tıklayıp ardından UTF-8 olarak kodla seçeneğini seçmeniz bu durumun düzelmesini sağlar.
Web Dillerini Renklendirme
Bazı dillerde örneğin php, asp.net gibi dillerde yazdığımız kodlarda tırnak ve virgül koymadığımız için uzun bir süre kod bloğunu seyrederiz ama bazen hiç gözümüze çarpmaz. Evet notepad++ sayesinde bu durumundan da kurtulmanın bir yöntemi var, üstteki menüye gelip Diller seçeneğinden H seçeneğini ve daha sonra hangi dilde yazıyorsanız o dili seçmeniz bu dilde yazdığınızda farklı bir yazı şekli almasını sağlar. Örnek olarak php seçtiğinizde altı çizili ve kalın olmasını sağlayabilirsiniz.

Ve size bunları sağlayan bu harika programı verdiğimiz bu linkten elde edebilirsiniz. Plus-plus NOTEPAD

Notepad Nedir Özellikleri Nelerdir

Daha Fazla Göster

Şahsi Fikir

Araştırdıkça Yazan , Yazdıkça Keyif Alan Biriyim. Mili Değerlere Saygılı Olmaya Gayret Gösteren Kişiliğe Sahibim..

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: