GenelTeknoloji
Trend

Oyun Modülleme Programı BLENDER


BLENDER
Blender açık kaynak kodlu bir oyun, film vs. modelleme ve canlandırma uygulamasıdır. Blender programı 1998 yılında NeoGeo adlı canlandırma stüdyosunun Hollanda’da kendi yazılımlarını geliştirmek istemesiyle başlamıştır. Blender ilk dönemlerinde kapalı kaynak kodlu ve ücretli bir yazılımdır. Sebep bu olsa gerek kapalı kaynak kodlu ve ücretli biz yazılım olması insanlar tarafından rağbet görmedi ve 2002 yılında bu firmanın batmasına neden oldu.

Oyun Modelleme Programı

Bu arada yazılımın bütün haklarına sahip olan NaN, Blender’ın haklarını belli bir miktar karşılığında halka açabileceğini söylediğinde, o yıl içerisinde kurulan Blender Vakfı bir bağış kampanyası başlatır ve bu kampanya o kadar ses getirir ki 100.00 avro para toplanır. Bunun karşılığında Nan tüm kodlarını serbest ve özgür bir şekilde halka açar.
Aslında Blender’ı bu kadar çok bilmemizin sebebi Örümcek Adam 2 filmi bu filmin görsel efektleri tamamıyla Blender ile yapılmış olup, Locarno Film Festivalinden en iyi görsel efekt ödülü almıştır.

Blender’da Neler Yapılabilir?
Blender 3 boyutlu modellemeler yapabileceğiniz, içerisinde bulundurduğu oyun motoru ile oyunlar yapabileceğiniz, herhangi bir canlandırma, ses ve montaj işlerinizi yapabileceğiniz bir platformdur.
Blender aslında görsel zekaya sahip ve yaratıcı insanlar için biçilmiş bir kaftan, bu program sayesinde istedikleri animasyonları yaparken bunları aynı zamanda bir oyun yapabilmek içinde kullanabilirler. 3D Max ve benzeri programlarda uygulanan polygon tekniği ile hızlı bir şekilde istedikleri modellemeyi yapabilirler. Daha sonra yaptığınız modellemeleri hareket ettirebilirsiniz. Aynı zamanda adeta bir heykel tıraş edasında sculpting tekniğini kullanarak doğal ve organik modellemeler yapabilirsiniz.

Blender’ın gayet yeterli bir render motoru var ve aynı zamanda kaliteli bazı simülasyon araçlarına da sahiptir. Bu sayede gayet içinize sinebilecek animasyon ve oyun geliştirebilir ya da videolarınıza efektler ekleyip düzenleyebilirsiniz.

Blender’ın Avantajları

Açık kaynak kodlu ve özgür olması
Kolay anlaşılabilir olması
Çok basit bir şekilde indirilebilmesi
Farklı kullanım alanlarının olması (modelleme, canlandırma, simülasyon ve video düzenleme gibi)
Cycles render motorunun hep cpu hem de gpu şeklinde çalışabilmesi
Sistem gereksinimlerinin az olması

Blender programını ücretsiz bir şekilde indirebilir ve ona sahip olabilirsiniz.

İndirmek İçin Tıklayınız

0%

User Rating: 4.59 ( 4 votes)

Daha Fazla Göster

Şahsi Fikir

Araştırdıkça Yazan , Yazdıkça Keyif Alan Biriyim. Mili Değerlere Saygılı Olmaya Gayret Gösteren Kişiliğe Sahibim..

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: