BilimDünyaGenelTeknoloji
Trend

Silah İçeren Video Oyunları Şiddet’e Yol Açıyormu ?

Ateşli silahlar ve silahlar içeren video oyunları gerçek yaşam ortamlarında gerçekten şiddet olaylarına neden oluyor mu? Hafta boyunca Nature Molecular Psychology dergisinde yayınlanan son araştırmaya göre, bu tartışma, araştırmacıların insanların çoğunluğu tarafından iddiaları çürütmeye çalıştıklarından, bu tür video oyunlarının insanların davranışlarını etkilediğini iddia etti.

Almanya’dan araştırmacılar deneylerinde 77 katılımcı kullandılar. Onları oyun dışı niteliklere sahip sağlıklı insanlar olarak ayıran üç takıma ayırdılar.

Çalışma başlar başlamaz her takıma anket ve bireysellik testleri yapıldı. Daha sonra, ekiplerden biri her gün 30 dakika boyunca Grand Theft Auto V’ye girmesine izin verdi (bu oyun seri arasında yeni ve 30’u aşkın ateşli silah türüne sahip). Kontrollü ve hafif bir oyun olan Sim 3’ü oynamak için başka bir takıma atandı.

İkinci ekip kontrol ekibi olarak kullanıldı ve iki ay sonra başka bir tür ilgili değerlendirme yapmak için geri dönmeleri söylendi. Her iki takım da tekrarlanan testleri yaptı ve her takım iki ay sonra üçüncü bir değerlendirme aldı.

Şiddet içeren oyunların şiddete maruz kaldığına dair kanıt yok

Çalışma , her ekip üyesinin davranışlarında büyük bir değişiklik göstermedi, saldırganlık yaşam tarzları, deneyden önceki ile aynı kaldı. Ayrıca, çaresizlik, merhamet, içgüdülerin kontrolü, depresyon ve daha birçok insan özelliği oranlarını korudular. Yakın gözlemler, üyeler arasında da önemli bir değişiklik ortaya koymadı.

Bu bulgulardan bahsetmişken, Stetson Üniversitesi, Florida’dan bir psikoloji profesörü ve bir video oyunu araştırmacısı Chris Ferguson, araştırma için kullanılan katılımcıların nüfusu düşük olmasına rağmen, amacına hizmet ettiğini, iyi ifade edildiğini ve uzun süreli etkiler üzerinde bir ışın parçaladı.

Ayrıca araştırmacıların bazı insanların uzun vadeli etkiler ve maruziyetlerin kesinliği hakkında tartıştığını duyduğunu, ancak Alman sonuçlarının ortak inançları çürüttüğünü söyledi. Ferguson, “Bu sonuçlar, şüphelerimizi gidermek için göz önünde bulundurulması gereken kanıtlar olarak hizmet etti,” diyen Ferguson, bu tür sonuçların insanlara şiddet ve video oyunları arasındaki ilişki hakkındaki yanlış düşüncelerini nasıl yeniden değerlendireceklerini öğretmeleri gerektiğini söyledi.

Patrick Markey adında bir başka kişilik de fikrini yayınladı. Villanova Üniversitesi, Kişilerarası Araştırma Laboratuvarı şefidir. Bu yeni çalışmayı, video oyunlarının genel şiddet kavramını insanların şiddet içeren özellikler geliştirmeleri için pervane olarak kullanmaya yönelik son araştırma olarak nitelendirdi.

Hazırlama güvenilir değildir ve sorgulanabilir

Ayrıca, son birkaç yılda, video oyunlarını toplumdaki öfke ve yıkıcı tavırlar için araçlar olarak gören iddiaları düzeltmek için sürülen benzer çalışmalara yer verdiğini belirtti. Bu tür çalışmalar, ülkedeki kitle imha araçları olarak video oyunlarını çağırmayı bırakmaları için yakınlardaki bilim insanlarının çoğunu cesaretlendirdi.

Alman araştırmacılar, hazırlamanın, ölümcül bir video oyununun insanlar üzerinde yarattığını keşfettiklerini söyleyen önceki araştırmacılar tarafından kullanıldığını iddia ettiler. Bu bilim adamlarının sadece hazırlama ile aynı formüle edilmiş bir durum sunduğunu söylediler. Hazırlama yasasında, kişinin yaşadığı çevrenin dolaylı olarak zihnini veya davranışlarını etkileyebileceği belirtilmektedir.

Bu durumda bakıldığında, agresif video oyunlarını izleme veya bunlara katılma eyleminin sinirlilik dürtüsünü bir süreliğine etkilemesi muhtemel olabilir, ancak doğal olarak, insanlarda bulunan hazırlama öğelerinin genellikle bazılarının ötesine geçmemesi mümkündür. dakika. Son zamanlarda, kullanıma hazırlamanın ardındaki güvenilmez teoriler güçlü bir şekilde sorgulandı çünkü onu kullanan çalışmalar, oyunculardaki kötü etki fikirlerini desteklemek için tek bir sağlam kanıt üretmedi.

Silah İçeren Video Oyunları Şiddet’te Yol Açıyormu ?

Bu arada, bu sonucun muhalifleri agresif video oyunlarını tehlikeli olarak etiketleyen standlarını hala koruyor. Amerikan Psikoloji Derneği tarafından 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, oyuncular ve ateşli silah oyunlarında sergilenen yükselen öfkeli tepkiler arasında bariz bir bağlantı var, ancak çalışma, bağlantının yasadışı davranışlara ve yeniden tutumlara yayıldığı gerçeğinden bahsetmedi.

Geçen hafta, Başkan Donald Trump, bu endişe verici konuyu video oyunları geliştiricileri ve Ebeveynler Televizyon Konseyi Başkanı Melissa Hansen gibi aktivistlerle tartışmak için kapalı bir toplantı yaptı.

PTC, The Walking Dead gibi CW serilerinin yasaklanmasını savunan bir Katolik moderatist örgüttür. Toplantının amacı, şiddetli gösteriler ve çekimler alanındaki video oyunları tarafından oynanan bölümde kasıtlı olmaktı.

Toplantıdan sonra, bölünmenin kendi tarafını daha da damgalamak için Beyaz Saray tarafından YouTube’a bir dizi oyun cinayeti içeren bir görsel yüklendi. Trump’ın, 2012’de gerçekleşen Sandy Hook halk çekimlerinin arkasındaki ilham kaynağı olduğu için video oyunlarına suçlayan parmakları işaret ettiği hatırlanacaktı.

Harvard’ın Yaralanma Kontrolü Araştırma Merkezi departmanı tarafından yapılanlar gibi daha fazla çalışma, ülkeler silah ve silahlarla ilgili katı yasalara sahip olduklarında, bunun silahların şiddetli kullanımını daha fazla etkileyeceğini gösterdi.

Daha Fazla Göster

Şahsi Fikir

Araştırdıkça Yazan , Yazdıkça Keyif Alan Biriyim. Mili Değerlere Saygılı Olmaya Gayret Gösteren Kişiliğe Sahibim..

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: